YEŞİL PASAPORT

Serbest dolaşım hakkı kapsamında en fazla ülkeye giriş imkânı sunan yeşil pasaportu almak için bazı kriterleri de sağlamak gerekmektedir.

Yeşil pasaportu bulunan bir kişi tam olarak 160 ülkeye vizesiz, kapıda vize ya da online vize alarak seyahat edebilir. Bu pasaport türü dünyada çok az ülkede verilmektedir. Bordo pasaportu olan bir kişi 102 ülkeye giriş sağlayabilirken Amerikan pasaportu bulunan biri ise 174 ülkeye giriş sağlayabilir. Bir yeşil pasaportu bulunan kişi ise 160 ülkeye seyahat edebilme kolaylığına sahiptir. Bordo pasaport sahiplerinin vizesiz gidemediği schengen ülkelerine yeşil pasaport sahipleri vizesiz olarak seyahat edebilirler.

Yeşil pasaport herkes tarafından bilindiği üzere devlet memurlarına verilen bir pasaport türüdür. Ancak bütün devlet memurlarına yeşil pasaport verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Devlet memurları 1’inci, 2’inci, ve 3’üncü derece kadrolarında bulunmalıdır ki yeşil pasaport alabilsin. Devlet memurlarının yanı sıra ihratçılara da yeşil pasaport verilebilir.

İHRACATÇIYA YEŞİL PASAPORT

Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 Bin doların üzerinde olan  ihracatçı firma temsilcilerine yeşil pasaport verilecektir.

Son 3 takvim yılı itibariyle (2016, 2017 ve 2018 ) yıllık ortalama ihracatı;

  • 500 Bin ABD doları ile -10 milyon ABD doları arasında (10 milyon dolar dahil) olan firmalara 1 kişi,
  • 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmalara 2 kişi,
  • 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmalara 3 kişi,
  • 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmalar 4 kişi,
  • 100 milyon dolar üzerinde ihracatı olan firmalara ise 5 kişi yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebilecektir.

Not: Son üç yıl rakamları dikkate alınmaktadır. Son üç yılda her yıl ihracat yapma şartı bulunmamaktadır. (Örneğin;01.07.018 Temmuz’dan itibaren 500 Bin dolar İhracat Yapmış iseniz yine de Yeşil Pasaport müracaatında bulunabilirsiniz.)

İhracatçı firmaların sahipleri, ortakları ve çalışanları hususi damgalı pasaport hakkından yararlanabilecek, ayrıca firmanın sahip veya ortaklarının bir tüzel kişi olması halinde bu tüzel kişiliğin sahipleri, ortakları veya çalışanlarına da hususi damgalı pasaport verilebilecektir.